Prijímačkový cirkus

Autor: Roman Rajninec | 24.6.2012 o 18:11 | Karma článku: 8,87 | Prečítané:  945x

Nechápem akým spôsobom chce školstvo u nás vytvárať vedomostnú spoločnosť. Tohtoročné prijímacie skúšky na bratislavské školy zvučných mien nedokážem pomenovať ináč ako cirkus.

Je dôležité uvedomiť si čo taký študent musí obetovať na jediný prijímačkový deň. V prvom rade svoj čas, ktorý venuje príprave. Dostať sa na prijímačky je aj po finančnej stránke náročné.

Platba za prihlášku nie je malou čiastkou, konkrétne hovorím o 40€, čo na dve školy predstavuje sumu 80 €. Ak k tomu prirátame dopravu, ubytovanie a stravu, dostaneme celkom zaujímavý výsledok len za pokus, respektíve dva pokusy. Tieto poplatky vystrelené z brucha dokážem ešte pochopiť, ak sa jedná o rovnakú šancu, teda sú zabezpečené podmienky kvalitnej súťaže.

Školy vedome znevýhodňujú študentov z väčších diaľav. Pripravujú totiž kurzy, prípravné kurzy na prijímacie skúšky. Ak nerátam finančnú stránku, podľa ktorej škola zarobí za pár posedení pekné peniaze, ale zameriam sa na férovosť, vidím že tá tu nehrá žiadnu rolu. Ak by mal študent napríklad z východu cestovať na západ, kvôli  kurzom týždeň čo týždeň, zlikviduje ho to. Je to jednoducho nonsens. Testy sú robené pre určitý okruh ľudí, pre tých, ktorí prešli prípravou. Zvyšok Slovenska sa môže akurát spoliehať na nepresné inštrukcie. Doniesť si rysovacie pomôcky, no nerysuje sa. Neviem aký má zmysel takto zväčšovať záber potencionálneho študenta. Ďalším príkladom je dať na prijímacie konanie ekonomickú angličtinu, s ktorou sa máloktorí študent stretol na strenej škole. Veď predsa, preto sa na danú školu hlásim, aby som si chýbajúce vzdelanie doplnil.

Školy vynikajú umením odplašiť. Nie som proti prijímačkám ale proti spôsobu akým ich školy vykonávajú, som za rovnoprávne prostredie, za skutočné zohľadňovanie vedomostí a za neodstrašovací prístup. Študenti utekajú na slabšie školy len preto, že ich odrádzame. Takto vedomostnú spoločnosť nevybudujeme .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, kedy oficiálne spustí rokovania o brexite.


Už ste čítali?