Sme stabilní, pracovití, zamestnávame alebo sme nezodpovední?

Autor: Roman Rajninec | 21.2.2012 o 18:58 | (upravené 22.2.2012 o 14:01) Karma článku: 4,91 | Prečítané:  573x

Slovo zodpovednosť sa postupne stáva historizmom, prestáva sa  používať a jeho význam je už málokomu jasný. Namiesto zodpovednosti sa čoraz častejšie skloňuje ekvivalent k tomuto slovíčku, nezodpovednosť.

 

Média sú plné týchto nie pozitívnych ekvivalentov, môžeme počúvať o raste nezamestnanosti, bohužiaľ o raste zamestnanosti počuť len zriedka. Taktiež počúvame a vieme kto patrí k nezodpovedným, k nezodpovedným patrí pravica aj ľavica, ľudia na námestiach,  raitingovky, banky.

Pravica je nezodpovedná, každú chvíľu sa vynoria nové a nové skutočnosti, ktoré odrádzajú voličov od urien.  Jednotné , slušné vystupovanie im chýba. Nečudo, že prichádzajú o pravicového voliča. Nepomôže im ani odbíjanie novinárskych otázok na témy ktoré aktuálne rezonujú, odpoveď „je to spolitizované“ ľuďom nestačí. Pravica má ísť jednotnou cestou, takéto škriepky postupne pripravujú kreslá v počte ústavnej väčšiny opozičnej strane.

 

Protestujúci na námestiach dali jasne najavo, že chcú zmenu. Pozerať sa na opičky ich už nebaví. No ani tí na najväčšom protestnom zhromaždení v Bratislave nie sú schopní niesť zodpovednosť za seba samých, ako môžu nejaký extrémisti vešajúc sa po bránach niečo žiadať? Samozrejme, že miesto v nočných správach si získali oni na úkor ostatných zúčastnených a ich žiadostí, ktoré sa len s ťažkosťou dostávajú do médií.

 

Práve nezodpovednosť amerických ratingoviek a ich obrovská vôľa profitovať spôsobila situáciu v ktorej sme dnes. Bezcenné papiere hodnotila trojáčkovo. Keď praskla bublina s nehnuteľnosťami   mnohé odvetvia zachvátila nezamestnanosť, no lídri bánk ostali niekoľko násobne bohatšími. Banky vidia primárne zisk, čo je samozrejme normálne. No ich funkciou je aj uzatvárať ekonomický kolobeh. Na jednej strane prijímať peniaze a na strane druhej vháňať ich do obehu, nie tlačením nových a nových papierikov ale prostredníctvom úverov. No banky nezjednodušujú ich poberanie, čo ak im ich nikto nesplatí? A tak banky získavajú na úkor nových pracovných miest, ktoré by mohli vytvoriť potenciálni podnikatelia v prípade ak by mohli čerpať úver. Ticho sedia a bohatnú inými formami.

 

Nezodpovedné správanie sa a nezodpovedné činy vytvorili nezodpovednú pôdu. V ktorej sa podarí zasiať tým, ktorí sa počas týchto ťažkých časov len smejú ostatným, myslím tým hnutia od výmyslu sveta, firmy, ktoré majú kapitál väčší ako má naša krajina rozpočet, tých konkurencia neohrozí. A samozrejme poorať, predpripraviť pôdu prídu opoziční lídri. Výstavba „lepšieho Slovenska“ môže začať ak v sebe nenájdu zodpovednosť hlavne voliči.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, kedy oficiálne spustí rokovania o brexite.


Už ste čítali?