Dva svety

Autor: Roman Rajninec | 20.8.2011 o 10:26 | (upravené 20.8.2011 o 12:20) Karma článku: 5,61 | Prečítané:  901x

Ľudia u nás na východe sú dobrosrdeční. Radi pomôžu. Usmievajú sa, prihovoria sa, či už na ulici alebo sa v práci prihovoria u zamestnávateľa. Slováci sú už raz taký, no mám pocit, že čím smerujem bližšie k západu, tak tieto vlastnosti miznú.

 

Sú dobrosrdeční a radi pomáhajú, ak z toho niečo majú. Usmejú sa a prihovoria sa, no za chrbtom len krútia očami a zistené informácie rozširujú a pravdepodobne ich trošku prifarbia. Prihovoria sa u zamestnávateľa, samozrejme nepovedia mu nič dobré, povedia len to, čo pozdvihne ich. Ľudia sú chamtiví, každý pozerá len sám na seba, prečo by aj nie ak mi prinesie pár viet o 50 eur viac na výplatnej páske. Mojej rodine to pomôže, neprihliadnuc na to, že druhej to uškodí. Takto to tu funguje, človek musí byť sviňa, aby prežil mesiac. Ľudia morálne upadajú, len aby uživili rodinu.

Slovákom na východnom Slovensku je veľmi dobre známa veta - nepáči sa ti? odíď. Mnoho ľudí pracuje od rána do večera, či už stavbári alebo predavačky za minimum. Zodrieť sa ako kôň za drobné. Nehovoriac už o mesačných platbách. Ak ľudia nežijú vo dvojici a spoločne nešetria. Nikdy si nezájdu ani na poriadnu večeru , alebo na nejakú víkendovú dovolenku. Opäť sú ľudia v začarovanom kruhu, odídu z práce tak si ďalšiu budú hľadať rok, ak ju vôbec nájdu. No v tej vám zamestnávateľ po sťažnostiach opäť povie: "nepáči sa vám? Mám kopec ľudí na vaše miesto." U zamestnávateľov ide o viac, ako o uživenie rodiny. Tu, už ide o postavenie domčeka a o každoročné zamieňanie autíčka.

Konkrétne v Bardejove máme podnikateľov, ktorí radi zarobia, no a keď zarobené majú tak zarábajú ďalej. Známy majiteľ mäsiarne pán Cicinbus a majiteľ agentúry, ktorá tak rada poskytuje ľudom prácu, pán Boroš. Obidvaja majú peňazí plné šuflíky. Nech aj majú ale prečo tak zdierajú zamestnancov? Cicimbusova vila s veľkým pozemkom svieti na kilometre. Samozrejme sa to odráža aj na kvalite mäsa. Je odporné, nekvalitné. No na druhej strane lacné a toto slovíčko víťazi nad všetkým, je už jedno čo dáva ľudom po nos, hlavne že má dvoj metrový plot. Pán Boroš si jazdí po meste na novučičkých luxusných autách. Len vďaka tomu, že oddeľuje otcov od ich rodín. Využíva zlú finančnú situáciu na východe vo svoj prospech. Chýba práca, a tak sú muži odvážaní do Čiech. Zámerne používam slovo odvážaní, pretože mi to pripomína vojnové transporty, no s dobrým koncom. Muži nemajú na výber a aj keď nechcú, ísť musia. Ženy ich vyprevádzajú, mávajú im, deti plačú.

Vôbec sa nečudujem ľudom na východe, že stále inklinujú ku komunistom a stále spomínajú, ako im vtedy bolo dobre. Tu ľudia nechodia do divadla alebo na víkendy do Viedne. Tu chodia do Poľska na potraviny alebo na oblečenie, len aby ušetrili pár eur. Preto si myslím, že rastúca životná úroveň smerom na západ, pomáha ľudom viac myslieť, viac debatovať a viac byť prívetivý a usmievavý v tom dobrom slova zmysle.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, kedy oficiálne spustí rokovania o brexite.


Už ste čítali?