Orwell pozýva na výlet do Barmy

Autor: Roman Rajninec | 17.8.2011 o 0:00 | Karma článku: 4,36 | Prečítané:  994x

Orwell, môj obľúbený autor, ktorý napísal verejnosti známe knihy 1984 a Zvieraciu farmu. Týmto neskončil a napísal aj menej známu knihu Barmské dni, mal som to šťastie a dostala sa ku mne. Prostredníctvom knihy som navštívil Barmu, kvalitné opisovacie schopnosti, ktoré Orwell s určitosťou má, mi ju ukázali z dvoch stránok.

Na prvej strane je korupcia a bezmocnosť presadiť sa u pôvodných obyvateľov. Angličania, ktorí prišli do tejto zeme urobiť poriadok a priniesť obyvateľom trošku kultúry a kultivovanosti sú nakoniec tí nekultúrni a nekultivovaní. Pravidelne sa stretávajú v klube, do ktorého nesmie vstúpiť nikto z čiernych. Popíjajú whisky, nadávajú na svet , sem tam si nájdu nejakú ľahšiu barmčanku na pobavenie a takto bez zmeny deň čo deň žijú. 

Kniha má podtitul Floryho smrť, teda hlavnou postavou je Flory, angličan, ktorý prežíva rovnako ako ostatní bieli. Na rozdiel od nich však má to šťastie, že ho z ubíjajúcej rutiny vytiahne mladá angličanka Elizabeth. Tá sa dostala k svojím posledným príbuzným do Barmy, potom čo nezvládala sama platiť život v Anglicku. Začnú si byť blízky. Spoločne trávia čas na poľovačkách a v klubovom bare. A to je práve tá druhá strana, krásna príroda, pokoj, láska. 

Nič netrvá večne, bohužiaľ aj Flory pocíti moc barmského úradníka, ktorý má všetko a každého pod palcom. V mnohom mu Flory nesedí, napríklad neodpustiteľnosťou je, že má za priateľa barmčana. A dokonca sa stáva populárnejším ako on. To samozrejme nemôže dovoliť. A tak ho verejne potupí. Je možno potrebné dodať, že do listu ohrozených sa Flory dostal najmä kvôli záchrane klubu pred vzburou barmčanov, ktorú mal na svedomí už spomínaný úradníček. A tak dôjde k Floryho verejnému potupeniu v kostole. Vbehne doň barmčanka a začne vyťahovať jeho minulý život, život pred tým ako spoznal Elizabeth. No ten preňho nemal zmysel, pil a užíval si, práve s touto barmčankou. Jeho svet sa obráti o 360 stupňov keď spoznal a prvý krát uvidel Elizabeth. No tá oňho prestala mať záujem v tom momente keď bol verejne potupený. Pre ostatných ďalší horúce deň v Barme, no pre Floryho jeho posledný.

Orwellovka, ktorá sa mi dobre čítala najmä počas horúcich letných dní, pocítil som aspoň takto kúsok Barmy aj na vlastnej koži. Kniha je bez vulgarizmov, čo sa mi páči, pretože Orwell dokáže všelijaké aj bezvýchodiskové situácie opísať tak, aby nestratil úroveň. Kniha je nadčasová, čo dokazuje aj problematika, ktorú rieši, vzťahy, korupciu, rasizmus. Pohli sme sa nejako od tej doby?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, kedy oficiálne spustí rokovania o brexite.


Už ste čítali?