Nemáme radi zelenú

Autor: Roman Rajninec | 17.4.2011 o 10:40 | (upravené 17.4.2011 o 10:50) Karma článku: 4,47 | Prečítané:  868x

Vo svete, hlavne vo veľkých mestách si ľudia uvedomili, že prostredie okolo nich je akési chladné, chýba mu život. Tí múdrejší prišli na to, že chýba zeleň. A tak sa tie uvedomelejšie mestá (napr. Sydney) pustili do zazeleňovacích projektov.

Naše mesto, je jedným zo slovenských klenotov, na ktorých čele stoji nejaký divný druh inteligencie. Rozhodli sa tiež spustiť projekt, no pravdepodobne odzeleňovací. Dávno-pradávno, počas jesenných období boli chodníky plné farebného, opadaného lístia. Každý mohol sledovať ako sa nimi brodia deti s úsmevom na tvári, tým pádom ani rodičom sa nedarilo skrývať radosť. Deti si pozbierali farebné listy, doma si ich mohli vysušiť, gaštanové figúrky sa vynímali v oknách bytoviek. Mesto vyžarovalo pokojnú atmosféru. 

Dnes, tieto rodinné aktivity spojené s príjemnými prechádzkami upadajú. Bardejov sa postupne stáva chladným mestom. Ak chcú rodičia urobiť deťom radosť musia zájsť do Bardejovských kúpeľov. Tam sa stále nájde dostatok stromov. V našom mestečku, ktoré je mimochodom zapísane v UNESCO sa postupne stráca zeleň. Z pred bytovky nám zmizli stromy, no ani mnoho ďalších bardejovských ulíc nie sú výnimkou. Pri chodníkoch vedúcich do centra, kedysi stáli pekné zelené stromy. Pri hlavných cestách tiež na seba upozorňovali svojou mohutnosťou. Drevení obri odišli, nevedno kam. Nepochybujem však o tom, že drevo sa výhodne predalo. 

Mestský park, ktorý bol pred voľbami otvorený, vo mne vyvoláva akurát chlad. Vedenie mesta chce asi upútať niečím „moderným“ , opičia sa po vzoroch veľkomiest, kde sa slovo zeleň dávno nepoužíva? No asi im unikol fakt, že tieto mestá už pochopili, čo je potrebné zachovávať. Ako môže byť park bez stromov? Samozrejme, ostalo tam pár veteránov, ktorí prežili vyrubovaciu vojnu. Bohužiaľ, oproti minulosti je to len nepovšimnuteľné množstvo. Som zvedavý čo bude vytvárať chládok a či vôbec sa nájde niekto, kto si pôjde v horúčavách sadnúť do tohto kamenného parku. Oficiálny správa hovorí, že výrub je kvôli rozšírenej alergii. Ako ináč, preto ľudia chodia na liečenia do hôr, do prírody, lebo stromy rozširujú alergiu. 

Bardejov chladne, príjemné oddychové miesta sa vytrácajú. Ak ste v minulosti chceli ísť do lesa, prechádzali ste popri chatovej oblasti, kde sa opekalo, psy vrteli chvostíkmi , ľudia vás s radosťou zdravili. Dnes už prechádzate iba ďalšou ulicou, kde vás môžu zaujať akurát novopostavené domy, popri ktorých strašia bojové plemená.

Som zvedavý, kedy sa tento rozvoj zastaví. Mnoho Bardejovčanov sa na tento rozmach pozerá so smútkom. Bardejov ako člen UNESCO by malo poskytovať oddych a príjemnú atmosféru a nie chlad a rozostavané budovy. Tieň by mali vrhať stromy, nie terasové dáždniky. Práve pred takýmto cirkusom turisti utekajú do malých miest aby si oddýchli, potom sa ani nečudujem, že turizmus sa neuberá smerom, akým by mesto chcelo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, kedy oficiálne spustí rokovania o brexite.


Už ste čítali?