Bola raz jedna krajina

Autor: Roman Rajninec | 22.1.2011 o 12:51 | (upravené 23.1.2011 o 10:51) Karma článku: 6,97 | Prečítané:  815x

Štúrovská generácia ospevovala jednotný a slobodný národ, no tá dnešná je pravý opak, dávno sa vytratila sloboda, jednota a bojovnosť. Stal sa z nás národ, ktorý si nechá skákať po hlave.

Sloboda, napriek demokracii tu chýba, Slovensko je rozprávková krajina, kde je možné aj nemožné, kde sa človek dokáže vypracovať vďaka kontaktom a vďaka peniazom, ak máš vedomosti a chuť vzdelávať sa a neskôr pracovať, nemáš vlastne nič. Práce je dosť, potravinové siete a hypermarkety zamestnávajú mnoho ľudí, no aj na takéto miesta, kedysi ľahko zohnateľné sa musia ľudia dohadzovať. Životná filozofia niektorých bratov Slovákov je: „pracujeme aj za bagateľ, hlavne že máme prácu.“ Čínsky prisťahovalci zamestnanie ponúkajú, samozrejme na dohodu a viac ako euro na hodinu od nich nemôžeme čakať, pripadá mi to smiešne, ale ešte viac ma zaráža, ešte viac rozprávkovo znie, že ľudia napriek takémuto zdieraniu nemajú problém tú prácu prijať, dôvodom je ako ináč zlá životná situácia. Nehovoriac o tom, že po štyroch hodinách práce si nemôžu ani nárokovať pol hodinovú prestávku, pretože čínsky šéf trvá na 15 minútovej, za tú dobu si nestihnem ani rohlík z tašky vybaliť. Tento módny trend nízkych platov Východoslováci rozšírili smerom na západ, kde znižujú platy, pretože budú robiť aj za menej. Kde je bojovnosť? Nečudo, že našim českým susedom sme na smiech, keď si u nás necháme skákať po hlave, ak sa jeden ozve, ostatný mlčia, potom ten odvážlivec vyzerá ako blbec, a po čase ako nezamestnaný blbec, meníme sa snáď na Rusko, táto veta by sa čítala dobre, ak by šlo o naše nerastné bohatstvo, no poukazuje na postupné vymiznutie strednej vrstvy, nezväčšujú sa náhodou rozdiely, ostanú už len bohatí a chudobní?

Chcel by som spomenúť aj našu najčastejšie skloňovanú menšinu, ktorá sa nám môže vysmievať. Kde je jednota? Kam sa podelo na každého rovnaký meter? Nezamestnaný róm si žije lepšie ako zamestnaný neróm, nie len kvôli rôznym výhodám, ústupkom ale aj vďaka miestu, kde žije. Byty sa lesknú novotou, preto tam treba nasťahovať rómov, aby po týždni vyzerali ako tie z pred 60. rokov, je to možné? Diskriminovaní nie sú rómovia ale my, ak neróm niečo urobí neplatia výnimky, no ak róm pochybí, tak pozor naňho, aby chudák náhodou nebol diskriminovaný.

Rozprávka, ktorá raz bude mať dobrý koniec, no ten si vybojujú ďalšie generácie, pretože dnešný národ má tendenciu čušať keď je za potrebné ozvať sa a naopak.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, kedy oficiálne spustí rokovania o brexite.


Už ste čítali?