Novodobá droga

Autor: Roman Rajninec | 3.1.2011 o 11:08 | Karma článku: 7,50 | Prečítané:  1448x

Tak ako neexistuje v dnešnej dobe človek bez internetu, tak neexistuje človek , ktorý by nebol zaregistrovaný na modrej „mozgovymyvárni“ (MV), stránka pomocou ktorej môžeme spoznať množstvo ľudí, kde si môžeme zahrať hry, robiť si rôzne kvízy a pozerať fotografie ostatných užívateľov. Nečudo, že po týchto výhodách si väčšina povie, hurá idem sa zaregistrovať a zdieľať zábavu s ostatnými.

Lenže druhú stránku vidí málokto, MV nás oberá o dôležité veci ako sú čas a súkromie. Mark Z. založil túto stránku na základe neodmysliteľnej ľudskej vlastnosti, na zvedavosti. Staré babky na dedinách sú väčšine ľudí na smiech, pretože celé dni klebetia , čo urobila tá a tá, kde a s kým bola, to sú ich hlavné témy. No MV dnes robí z bežných užívateľov tieto rapotačky. Človek už nemá súkromie. Zverejnené fotky, statusy, pesničky, všetko toto môže niekto zneužiť alebo pri najmenšom využiť ako materiál na šírenie rečí o danej osobe. Je smutné koľko informácií si môžem zistiť o človeku a nemusím ho ani poznať. Jedným kliknutím môžem zistiť s kým chodí, kde býva, čo študuje, akých má priateľov, prípadne kde bol v piatok a ako bolo na dovolenke. Podľa mňa to nie je pokrok ale zásah do súkromia.

MV by som prirovnal k priateľovi, ktorí neexituje, no napriek tomu sa mu ľudia radi zdôverujú a radi mu ukazujú, kde a s kým boli. Rozum sa mi zastavuje pri ľuďoch, ktorí informujú prostredníctvom statusov o svojich pocitoch a činnostiach každých dvadsať minút, nemajú asi inú robotu, ten čas mohli určite využiť hodnotnejšie.

Mám pocit, že žijem v dobe, kde sa do popredia dostáva virtuálny svet na čele s MV. Ľudia sú prostredníctvom internetu odvážnejší, málokto má guráž povedať niekomu druhému čo si o ňom myslí, alebo čo k nemu cíti z očí do očí, komunikácia cez chat alebo správy je obľúbenejšia. Fyzický kontakt = nahradí buddypoke, smiech a iné emócie nahradí IT slovník, skratky (xixi, he), vyjadrovanie v skratkách. Redukovanie slovnej zásoby, teda postupné otupovanie ľudského myslenia, mi pripomína Orwellov román 1984, až na to, že je to utopický román, no v dnešnej dobe je možné všetko, aj z utópie vytvoriť skutočnosť.

Nič nám nebraní “kamarátiť” sa s užívateľmi. Kedysi malo slovo kamarátstvo iný význam ,teda malo význam, dnes je kamarát každý, kto potvrdí žiadosť o priateľstvo. Prostredníctvom MV niekto zabúda na reálny kontakt, dnešná doba prináša nekonečné množstvo informácií, ktoré si môžeme hocikedy a už aj hocikde zistiť cez internet, no prináša aj tento a podobný žráči času a mozgu. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, kedy oficiálne spustí rokovania o brexite.


Už ste čítali?