Nezaujíma nás kultúra?

Autor: Roman Rajninec | 27.1.2011 o 11:56 | (upravené 27.1.2011 o 12:26) Karma článku: 5,27 | Prečítané:  495x

Každým dňom sa vo mne čoraz viac upevňuje pocit, že kultúra v našich médiách upadá. Ak peoplemetre zobrazujú veľké čísla, je rozhodnuté, bezohľadu na to, čo nám daný program poskytne.

Väčšina programov, či už domácej tvorby alebo argentínskeho pôvodu je zameraná na bežného diváka. Kto je bežný divák? Ak by som to mal hodnotiť podľa sledovanosti, tak za bežného diváka považujem človeka, ktorý zabíja čas nezmyselnými reláciami. Je chybou, že my, Slováci určujeme takéto trendy. Nový príbeh o Šeherezáde (1001 Gece), dosiahol milión. No filmová verejnosť dala jednoznačne najavo, že táto telenovela je omylom filmárskej tvorby. Neinformovanosť ľudí vytvára rebríčky týchto nezmyselných seriálov. Je škoda, že naše dve najväčšie komerčné televízie sa neplánujú poberať serióznejším smerom. Nevyčítam im to, je to biznis, čo sa predáva, to vyhráva.

Málokedy je v televízii vídať obsahovo kvalitné filmy. A zároveň v rádiách nepočuť kvalitné piesne. Vyhrávajú anglické texty s piatimi opakujúcimi sa vetami. Kedysi sme z rádií nepočuli piesne, ale hotové umelecké diela. Do ktorých sa mohol človek započúvať, predstaviť si ich obsah a niečo si z nich aj odniesť. Tento problém je aj v televízií, ľudia sa pozerajú na kvalitu ináč ako v minulosti, teraz sa kvalita filmov rovná kvalite efektov, teda čím viac efektov, tým je film zaujímavejší. V prípade domácej scény víťazí bulvár, rôzne šou, ktoré nemajú hlavu a pätu. Myslím si, že Slovensko musí prejsť ešte po dlhej ceste, aby sa dostalo za hranicu cieľa s názvom Kultúrny štát.

Za touto hranicou nás čakajú kvalitné spravodajské televízie, ktoré si môžu dovoliť platiť za informácie, pre diváka to znamená, že o udalosti je informovaný ihneď a nie o deň po. Rádiá zaoberajúce sa spevom, kvalitnou hudbou, nie umelo vytvorenou počítačom. A v konečnom dôsledku aj inteligentnejšou spoločnosťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficov statusový symbol, amnestie a El sexico (Schutzov týždeň)

Fico je absolútne raritný otvorenosťou a vytrvalosťou, s akou vozí štátnu radkyňu.

KOMENTÁRE

Zničia raz naše deti svet?

Do 20 rokov má zmiznúť takmer polovica pracovných miest.

SVET

Pre deti vo svete bol rok 2016 zlý, jeden z najhorších

Na celom svete je ohrozených takmer pol miliardy detí.


Už ste čítali?