Novodobá droga

Autor: Roman Rajninec | 3.1.2011 o 11:08 | Karma článku: 7,50 | Prečítané:  1442x

Tak ako neexistuje v dnešnej dobe človek bez internetu, tak neexistuje človek , ktorý by nebol zaregistrovaný na modrej „mozgovymyvárni“ (MV), stránka pomocou ktorej môžeme spoznať množstvo ľudí, kde si môžeme zahrať hry, robiť si rôzne kvízy a pozerať fotografie ostatných užívateľov. Nečudo, že po týchto výhodách si väčšina povie, hurá idem sa zaregistrovať a zdieľať zábavu s ostatnými.

Lenže druhú stránku vidí málokto, MV nás oberá o dôležité veci ako sú čas a súkromie. Mark Z. založil túto stránku na základe neodmysliteľnej ľudskej vlastnosti, na zvedavosti. Staré babky na dedinách sú väčšine ľudí na smiech, pretože celé dni klebetia , čo urobila tá a tá, kde a s kým bola, to sú ich hlavné témy. No MV dnes robí z bežných užívateľov tieto rapotačky. Človek už nemá súkromie. Zverejnené fotky, statusy, pesničky, všetko toto môže niekto zneužiť alebo pri najmenšom využiť ako materiál na šírenie rečí o danej osobe. Je smutné koľko informácií si môžem zistiť o človeku a nemusím ho ani poznať. Jedným kliknutím môžem zistiť s kým chodí, kde býva, čo študuje, akých má priateľov, prípadne kde bol v piatok a ako bolo na dovolenke. Podľa mňa to nie je pokrok ale zásah do súkromia.

MV by som prirovnal k priateľovi, ktorí neexituje, no napriek tomu sa mu ľudia radi zdôverujú a radi mu ukazujú, kde a s kým boli. Rozum sa mi zastavuje pri ľuďoch, ktorí informujú prostredníctvom statusov o svojich pocitoch a činnostiach každých dvadsať minút, nemajú asi inú robotu, ten čas mohli určite využiť hodnotnejšie.

Mám pocit, že žijem v dobe, kde sa do popredia dostáva virtuálny svet na čele s MV. Ľudia sú prostredníctvom internetu odvážnejší, málokto má guráž povedať niekomu druhému čo si o ňom myslí, alebo čo k nemu cíti z očí do očí, komunikácia cez chat alebo správy je obľúbenejšia. Fyzický kontakt = nahradí buddypoke, smiech a iné emócie nahradí IT slovník, skratky (xixi, he), vyjadrovanie v skratkách. Redukovanie slovnej zásoby, teda postupné otupovanie ľudského myslenia, mi pripomína Orwellov román 1984, až na to, že je to utopický román, no v dnešnej dobe je možné všetko, aj z utópie vytvoriť skutočnosť.

Nič nám nebraní “kamarátiť” sa s užívateľmi. Kedysi malo slovo kamarátstvo iný význam ,teda malo význam, dnes je kamarát každý, kto potvrdí žiadosť o priateľstvo. Prostredníctvom MV niekto zabúda na reálny kontakt, dnešná doba prináša nekonečné množstvo informácií, ktoré si môžeme hocikedy a už aj hocikde zistiť cez internet, no prináša aj tento a podobný žráči času a mozgu. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Žinčica. Prečo Slováci nepijú najslovenskejší nápoj

Je to náš národný poklad, prvá vec po bryndzových haluškách, ktorou sa definujeme. Koľko Slovákov však v skutočnosti aspoň raz v živote ochutnalo žinčicu?

EKONOMIKA

Slováci majú stále móresy sedliakov. Chcú bývať vo vlastnom

Vlastniť dom nie je pre Nemca status.

PLUS

Hviezdoslavov Kubín bol hrôza, ale pekne zarecitovaná

Zaujíma to po šesťdesiatich rokoch ešte niekoho?


Už ste čítali?